o warsztatach

fot. Małgorzata Sobońska


Warsztaty fotograficzno-rozwojowe "Życie w kadrze" to owoc naszej (fotografika Jurka Lecha i graficzki Katarzyny Bruzdy) współpracy i przyjaźni.

A też wsparcie wspaniałych przyjaciół i uczestników pierwszej edycji "życia w kadrze":
Małgosi Sobońskiej, Iwony Arczewskiej, Dany Kondrat, Moniki Michałek i Adama Niezgody oraz tajemniczego K ;-), autora trafnego przetworzenia tytułu warsztatatów.

Ta grupa już zawsze będzie "tą pierwszą" :-), ale będą też kolejne spotkania, kolejne edycje i inni otwarci na nowe, wspaniali ludzie.

Pomysł, by połączyć klasyczną naukę fotografowania, z elementami wiedzy o kompozycji obrazu zaowocował wcześniej współpracą w absolutnie magicznym miejscu, z pięknymi ludźmi. W Budzie Ruskiej gdzie mieszka Piotr Malczewski, fotograf i podróżnik, od lat prowadzone były przez Piotra i Jurka wspaniałe plenerowe warsztaty "Fotografia, przyroda i czary".

Kolejny pomysł pojawił się niedawno. Okazuje się, że fotografia może być wspaniałym pretekstem do zadawania sobie ważnych egzystencjalnych pytań. Szukanie odpowiedzi na płaszczyźnie wewnętrznego rozwoju świetnie koresponduje z procesem wyszukiwania kadru, motywu, tematu. I przedstawiania ich, na rożne sposoby, niekoniecznie w ujęciu przedstawiającym. Rzeczywistość wewnętrzną dobrze oddają rozległe plenery, abstrakcyjne kadry, makro-ujęcia, ale też mierzenie się z portretem,  autoportretem, ze stosunkiem do siebie podczas pozowania i w relacji do innych.
Inny podobny projekt, ale w konwencji malarskiej realizuje Kasia Bruzda prowadząc w Krakowie zaprojektowaną przez siebie "Akademię Kreatywnego Malarstwa". Połączenie sztuki w sensie szerszym, z rozwojem wewnętrznym i fotografią - to nowy eskperyment.

Cały nowy projekt fotograficzno-rozwojowy zatytułowaliśmy "Życie w kadrze", pomysł na nazwę wyłaniał się podczas całych warsztatów, aż nagle wyskoczył z czyjegoś :-) umysłu i serca.
Kadrowanie życia? życie ujęte w kadr? Zrozumienie siebie przez fotografowanie?
Tak, wszystko to razem, i jeszcze po prostu fotografowanie, a też nauka widzenia obrazów malarskich, sztuka patrzenia, postrzegania świata i siebie.
Podczas tych warsztatów krążyliśmy wokół Gauguinowskich pytań: "Skąd idę? Gdzie jestem? Dokąd zmierzam?... A też jaki jest mój wewnętrzny krajobraz, kim jestem w relacji, jak ujawnia się jungowski cień i gdzie widać personę...

Próba odpowiedzi zawiera się w naszych fotografiach, które można obejrzeć na tej stronie.
Filozofem jest ten kto stawia pytania, niekoniecznie ten kto znajduje odpowiedzi....

Pierwsza grupa we wspaniałym składzie zapoczątkowała rozwój maleńkiego pomysłu.

Kolejne spotkania i realizacje tematów będziemy układać według określonych zagadnień fotograficznych i rozwojowych:
 - pejzaż miejski, marzy nam się Kraków i Paryż :-)
 - makrofotografia: piękne miejsce w plenerze
 - portret: studio fotograficzne i portret we wnętrzu, w plenerze

ZAPRASZAMY!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz